Araç çubuğuna atla

Seyfi Tatar (1945-2015)

Efsane Boksörümüz Seyfi Tatar

Seyfi Tatar 1945 Sivas doğumlu. Devlet Demir Yolları tesviye atölyesi ustası olarak yetişirken 18 yaşında hocaları Mehmet Yıldırım ve Hüseyin yıldırım ile boksa başladı. 6 ay kadar Sivas’ta boks yaptıktan sonra Ankara’ya geldi. Ankara’da Türkmen olan Emrullah Sultan isimli bir boks hocası ve Kemal Yalçınkaya ile çalışmaya başladı. Emrullah hoca Rus boks ekolünü bilen ve sporcularımıza aktaran, modern Türk boksuna katkıları olmuş bir antrenördü. Seyfi Tatar kariyerinde 54-57-60 kiloda turnuvalara katıldı.

SSCB’nin o dönem bütün spor branşlarında etkili olması Balkan boks turnuvalarını Avrupa turnuvalarından daha popüler yapmıştı. Bu etki neticesinde doğu bloku ülkeleri hakemleri sporcularımızın çoğu kez taraflı olup hakkını yemesine karşın Tatar bu Balkan turnuvalarında tam 5 kez şampiyon olmuştur.

1967 Roma – Avrupa Şampiyonası 57 kiloda finalde rakibi İtalyan’a 3-2 yenilerek ikinci oldu. Bu olay Türkiye boks tarihinin o zamana kadarki en büyük başarısı sayılmakta. Ayrıca hakem kayırmalarına karşı çok centilmen cevaplar vererek tüm Avrupa’nın ve her salonda izleyenlerin beğenisini kazanmış, kaybetse bile adına dakikalarca tezahürat yapılmıştır. Tatar katıldığı iki Avrupa boks şampiyonasında haksız yere ikinci olunca iki turnuvada da “En centilmen boksör” armağanı almıştır.

1969 Bükreş’te düzenlenen Avrupa Boks Şampiyonası’nda finalde 57 kilo rakibi Macar Orban’a karşı çok üstün olmasına rağmen yine hakem kararıyla 3-2 yenilerek hakkı yenmiştir. Romanyalı seyircilerden büyük tepki çeken bu karar sonrası Macar marşı protesto edilmiş ve seyirciler “Ta-tar” diye dakikalarca tempo tutmuştur.

Orhan Ayan “Sadece 4 ay sonra 1969’da Romanya Galati şehrinde düzenlenen Balkan Boks Şampiyonası 57 kiloda rakibi Romen boksör ile maça çıkmadan önce bir anons geldi ve Romen seyirciler 4 ay önce hakkının yendiğini bildikleri için ringe kasımpatı çiçekleri fırlattılar. Bu Tatar için gurur verici bir andı. Çiçekler ringden süpürüldükten sonra Romen ile ringe çıkan Tatar 20 saniye içinde rakibini sağ direk ile nakavt etmiştir. Akabinde ringe tekrar çiçekler yağmıştır.”

Tatar’ın 1969 Galati’de Romen rakibini nakavt ettiği an

1971 Yugoslavya Titograt’da (Montenegro) 60 kilo Balkan Boks Şampiyonası’na katılmış ve birinci olmuştur.
Orhan Ayhan anlatımıyla bir Seyfi Tatar anısı: “Titograt Balkan Şampiyonası’nda salona girdik sağda bir otomobil yanında da bir televizyon konmuş olduğunu gördük. Karadağlılar’ın o dönem meşhur 75 kilo Baliç adında bir boksörleri var. Bu otomobili Baliç’e hediye ediyorlar. Aracın önüne yazmışlar “Avrupa’nın en ünlü boksörlerinden Baliç’e” diye. Televizyonun altında ise “Avrupa’nın en teknik boksörü Seyfi Tatar’a” yazıyordu. Televizyonu aldık fakat Türkiye’ye nasıl sokacağımızı düşündük. Benim dik bir bavulum vardı, eşyaları çıkardık ve televizyonu bavulun içine koyduk. Gümrüğe geldik, memurlar sordular: “Büyük şampiyon Seyfi Tatar’ın televizyonu var burada. Kendisine hediye edildi dedik.” Gümrük memurları helal olsun şampiyona deyip bir tebeşir ile çarpıyı bastılar ve ülkeye girdi.”

Tatar, Konya Yolspor, İzmit SEKA, Galatasaray ve Ankara’da Emniyet takımı için forma giymiştir ve 1975’te Emniyet takımında boks kariyerini sonlandırmıştır. 6 defa ferdi olarak 6 defa kulüpler arası olmak üzere 12 defa Türkiye Şampiyonu olmuştur. Milli formayı tam 38 kez giyerek Türkiye’nin boksta en fazla milli olan boksörüdür.

Tatar’ın 203 resmi maçı var ve 190’ını kazanmıştır. Finallerde yanlış hakem kararlarını göz önünde bulundurursak 190 galibiyet büyük başarıdır. 1968 Meksika ve 1972 Münih Olimpiyatları’na katılmıştır. Meksika’da İspanyol ve Koreli rakiplerini art arda yenen boksörümüz çeyrek finalde karşısına çıkan Bulgar Mihailov’u da hakem puanları ile yenmesine karşın orta hakemin yaptığı hata ile maç Mihailov’a verilmiştir. Bu durum hem Meksikalı seyirciler hem de diğer sporcular ve milli antrenör Bülent Kiter tarafından protesto edilmiş, 1,5 saat boks maçlarının durmasına sebep olmuştur. Tatar’ın 5. olduğu olimpiyatlar sonrası olay dünya basınında “Olimpiyatların ilk skandalı” olarak anılmış ve boks tarihine geçmiştir.

Tüm Avrupa ve Balkanlar’da “Tekniği En Büyük Türk” olarak isim yapmıştır.

Şampiyona geçmişi:

1967 Roma – Avrupa Şampiyonası 57 kilo ikincisi.
1967 Tunus- Akdeniz Oyunları Boks Turnuvası 54 kilo ikincisi.
1967 İstanbul- Balkan Boks Şampiyonası 57 kilo birincisi.
1968 Varna : Balkan Boks Şampiyonası 60 kilo birincisi.
1969 Bükreş- Avrupa Şampiyonası 57 kilo ikincisi.
1969 Galati-Romanya : Balkan Boks Şampiyonası 57 kilo birincisi.
1971 İzmir : Akdeniz Oyunları Turnuvası 60 kilo ikincisi.
1971 Titograt-Yugoslavya: Balkan Boks Şampiyonası 60 kilo birincisi.
1973 Atina : Balkan Boks Şampiyonası 60 kilo birincisi.

Seyfi Tatar’ın eşi Yasemin hanım ile Yunus Emre ve Emrah isminde 2 oğlu Başak adında bir kızı vardır. Amca çocukları olan Kemal ve Mehmet Tatar ise eski milli boksördür.

Mehmet Tatar: “Seyfi abi, yaptığım her işte boksun tekniğini, ritmini yakalamak için kendimle yarışırdım, derdi. Tesviye yaparken, koşarken yürürken… Tuzluçayır’da otururdu, Devlet Demir Yolları’na yaklaşık 10 km, sırtında çantası ile koşarak gider, akşamda koşarak gelirdi. Bütün hayatını spor endeksli yapmıştı.”

Yasemin hanım: “Seyfi örnek bir insan, unutulması mümkün değil. Fakat yaşarken unutulduğu için bayağı yara aldı, hak etmemişti. Bir caddeye, spor salonuna, herhangi bir yere isminin verilerek adının yaşatılmasını istiyorum.”

Seyfi tatar yaşadığı Antalya’da 23 Kasım 2015’te vefat etti. Antalya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü binası önünde düzenlenen törenden sonra Tatar Manavgat Evrenseki’de toprağa verildi.

Seyfi Tatar hakkında Orhan Ayhan’ın TRT Spor programı
Arşivden Seyfi Tatar 1971 Akdeniz Oyunları Yarı Final Maçı

Ref: https://tr.wikipedia.org/wiki/Seyfi_Tatar & Orhan Ayhan