Muhammed Ali (1942 – 2016)

Asıl ismi Cassius Marcellus Clay Jr. olan efsane boksördür. Müslüman olduktan sonra adını Muhammed Ali olarak değiştirmiştir. Amerika Kentucky Louisville de 17 Ocak 1942 yılında doğmuştur. Kökeni Afro-Amerikan olmasının haricinde İrlanda’ya dayanmaktadır.

Boksa 12 yaşında başladı ardından amatörde 1958-60 yıllarında Chicago Hafif Ağır ve Ağır Siklet Altın Eldiven Turnuvalarını ve 1959 yılında Amerika Ulusal Ameteur Athletic Union (AAU), Intercity Hafif Ağır Siklet Altın Eldiven Turnuvası şampiyonalarını kazandı. 1960 yılında Roma olimpiyatlarına katılarak henüz 18 yaşında hafif ağır siklette olimpiyat şampiyonu oldu. Aynı yıl profesyonel boksa adım atan Muhammed Ali 1964 yılında Sonny Liston’u yenerek 22 yaşında dünya ağır siklet boks şampiyonu olmuştur. Dünya şampiyonu olduktan sonra dinini değiştirdi ve İslam dinine geçti.

1967’de Vietnam Savaşı’na katılmak ile ilgili “Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım.” sözü ona 5 yıl hapis ve 10 bin dolar para cezası olarak geri döndü. Buna bağlı olarak 1967-70 yılları arasında boks lisansı ve pasaportu elinden alınınca boksa ara vermek zorunda kaldı. Bu süre zarfında iflas etti ve büyük maddi sıkıntılar yaşadı. 1970’te temyiz davasını kazandı ve boksa geri döndü.

1971’de boksa uzun ara verdikten sonra Joe Frazier karşısında asrın maçına çıkarak hata yaptı ve ilk yenilgisini aldı. 1973’de Ken Norton’a çenesi kırılarak puanla yenildikten sonra herkes kariyerinin bittiğini düşündü fakat Muhammed Ali çok çalışarak 6 ay sonra Ken Norton’dan rövanşı aldı ve ardından 1974 Joe Frazier ile de rövanş yaptı ve kazandı.  1978’de L. Spinks’e yenildi fakat ardından aynı yıl tekrar rakibini yendi ve Dünya Şampiyonluğunu 3 kez kazanan ilk boksör olma unvanını aldı. 1978’de WBC ve WBA şampiyonu olarak boksu bıraktı. O dönemde sadece 2 tane dünya çapında boks organizasyonu vardı.

Boksu bıraktıktan sonra parkinson hastalığına yakalandı fakat bunu bir süre gizledi. Büyük paralar karşılığında 80 ve 81 yıllarında o dönemin şampiyonları Larry Holmes ve Trevor Berbick ile maç yaptı ve ikisini de puan ile kaybetti. Bu maçlar onun son profesyonel boks maçları oldu. Profesyoneldeki 61 maçının sadece 5 ini kaybeden Muhammed Ali hiç nakavt olmadı ve 56 galibiyetinin 37’sini nakavt ile kazandı.

1960 Roma Olimpiyatları’nda kazandığı madalyayı, döndükten iki gün sonra bir lokantada sadece beyazlara servis yapıldığını öğrenince, Ohio Nehri’ne attı. 1996 Atlanta Olimpiyatları’nda bu madalyanın yerine başka bir altın madalya kendisine verildi.

Din olarak İslamiyet’i seçti, Vietnam Savaşı’na gitmedi. Bu nedenle unvanlarına el konuldu, boks lisansı ve pasaportu iptal edildi, bokstan uzaklaştırıldı, iflas etti. Başından geçen bir çok sıkıntıya rağmen o yoluna devam etti. Ali üniversiteleri dolaşarak İslamiyet’i anlattı, Malcolm X ile yakındı. Her zaman iyi işler için çabaladı. 3 Haziran 2016 tarihinde ABD’nin Arizona Eyaleti’nin Phoenix Şehrinde solunum yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti.

Muhammed Ali’nin tüm maçları için tıklayın…

“Rüyalarınızı gerçekleştirmenin en iyi yolu uyanmaktır.” Muhammed Ali

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Yorumlardan Haberin Olsun  
Bildir

Bize Yazın

Öneri ve görüşleriniz bizim için çok değerli.

Gönderiliyor

© Tüm Hakları Saklıdır 2018 | Boks Türkiye

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account