Araç çubuğuna atla

Joe Joyce, Usyk Dövüşünü İstiyor

Joe Joyce’nin menajeri Sam Jones bir sonraki maçta WBO’nun Kıtalararası Ağır Siklet Şampiyonluk Kemeri’nin sahibi 2012 Londra Olimpiyatları altın madalyalısı yenilgisiz Ukraynalı Oleksandr Usyk ile karşılaşmak istediklerini belirttiler. İkinci istedikleri ise bildiğiniz gibi ağır sikletin 4 kemerinin sahibi Anthony Joshua.

Geçen Cumartesi Joyce “The Juggernaut”, ağır sikletin yükselen yıldızı Daniel Dubois’i erken final olarak tabir edebileceğimiz bir maçın 2. Round’unda nakavt ile yenmişti. Jones; bir dörtlü final gibi Anthony Joshua’nın Tyson Fury ile karşılaşmasını ve aynı anda Joe Joyce ile Oleksandr Usyk’in de maça çıkmasını, ardından galiplerin birbiri ile maç yapmasını istiyor. Buna kısaca ağır siklette tüm kemerlerin birleşeceği zirve maçları diyebiliriz.

Fakat Usyk (18-0-0 13 Nakavt) maçının olması için bazı olayların gerçekleşmesi şart. Joshua’nın IBF’in birinci sırasındaki zorunlu rakibi Kubrat Pulev’i geçmesi durumunda WBO’da birinci sırasındaki Usyk ile karşılaşması gerekecek. Joshua bu maçtan kaçınmak isterse WBO kemerini boşa çıkarmalı. WBO dünya şampiyonluk kemerinin boşa çıkması halinde ancak Joyce ile Usyk bu kemer için ringe çıkabilir. Burada önemli bir nokta daha var. WBO’nun 3. sırasında Dubois’den sonra Joseph Parker’ın olması durumu karıştırıyor. Çünkü Joyce WBO’da 11. sırada. Yani WBO’nun Joyce & Usyk maçı için Joyce’yi 2. sıraya taşıması lazım. Tahminimizce gelişmeler Joshua & Pulev maçından sonra netleşecektir.

WBO (World Boxing Organization) Ağır Siklet Sıralaması

Anthony Joshua

 1. Oleksandr Usyk
 2. Daniel Dubois
 3. Joseph Parker
 4. Kubrat Pulev
 5. Andy Ruiz, Jr
 6. Junior Fa
 7. Frank Sanchez Faure
 8. Michael Hunter
 9. Zhilei Zhang
 10. Evgeny Romanov
 11. Joe Joyce
 12. Fillip Hrgovic
 13. Demsey McKean
 14. Agit Kabayel
 15. Dereck Chisora